Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border kolie

29. 1. 2013
Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border)Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR "asociovaného člena" KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.). Border Collie je velmi chytré plemeno které je vhodné jako společník nebo i ke psím sportům (agility, dogfrisbee, coursing, dogdancing atd..)

Charakteristika

Border kolie
Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility, obedience, dogfrisbee, flyball, poslední dobou stále častěji exceluje i na poli sportovní kynologie, používá se i ke canisterapii, jako vodicí pes a jako vnímavý společník. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky "kousků", ale nemá ráda dril a výhružky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno, ovšem pouze pokud má správné vedení - dostatek pohybu. Pokud pes tohoto plemene nemá dostatek využití, bude si sám hledat práci a je mu jedno, že se vám demolice bytu či nahánění dětí zrovna nezamlouvá. Ale pokud je border kolie správně socializovaná a dostatečně zaměstnaná, je z ní nenahraditelný společník! Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem. Nejvíce se hodí k aktivním lidem, kteří jsou ochotni jí dát dostatek pohybu /procházky/sporty/ - nemusí plnit svůj původní účel- pasení - existují dokonce jedinci tohoto plemene, kteří se na pasení nehodí.

Vzhled

Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď dlouhá, středně dlouhá a nebo krátká. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.
Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lisina). Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, red merle, tricolor atd (je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá). V chovu registrovaném FCI se nepřipouští do chovu jedinci, u kterých převládá bílá a také není povoleno připouštět mezi sebou dva jedince merle zbarvení. V pracovních chovech, registrovaných ISDS a jinými organizacemi zaměřenými na práci se na barvu nebere psa žádný ohled - zde je výběr jedinců závislý pouze na tom, jak daný jedinec reaguje (u zvířat).
Oči mohou být v celé škále hnědé. Také jsou povoleny modré, ale pouze v případě merle jedinců, jinak je to vada vyřazující z chovu 
 
Border kolieborder kolie5545525
 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 12362
Měsíc: 167
Den: 7